Priemyslováci v parlamente i v prestížnej automobilke

Študenti 1.-4. ročníka Strednej priemyselnej školy v Bardejove, ktorí študujú odbor technika a prevádzka dopravy a technické lýceum, sa v dňoch 16. a 17. apríla  mali možnosť zúčastniť tematicky zameranej odbornej exkurzie v hlavnom meste Slovenskej republiky v Bratislave.

V skorých ranných hodinách všetci „dopraváci“ sme sa zhromaždili pred budovou školy s cieľom vydať sa na cestu za poznaním a spoločnými zážitkami.

Po dlhej a únavnej ceste sme plní očakávania zamierili rovno k budove Národnej rady Slovenskej republiky. Pred vstupom sme mali ešte pár chvíľ na rozhliadnutie sa po Bratislave a Dunaji z vyhliadkovej terasy.

V priestoroch parlamentu nás privítal Mgr. Ľubomír Adamišin, rodák z nášho okresu, ktorý si pre nás pripravil zaujímavý a poučný výklad o histórii a zaujímavostiach nášho zákonodarného orgánu, o štátnych symboloch, uvideli sme kópiu ručne písanej ústavy uloženej v pravom koženom obale. Následne sme sa vybrali do rokovacej sály a naživo si „vychutnali“ búrlivé rokovanie poslancov. Po vypočutí niekoľkých diskusných príspevkov  sme sa odobrali do vstupnej haly, kde prišiel medzi nás aj pán poslanec Ing. Pavol Zajac. Debata s ním bola veľmi zaujímavá a odpovedal nám na mnohé naše zvedavé otázky.

Po ukončení návštevy NR SR sme sa presunuli do areálu Volkswagen Slovakia, a.s., kde sme videli celý priebeh a postup výroby vozidiel skupiny Volkswagen group. Prehliadka Produkcia Kompakt predstavuje kombináciu troch hál – lisovňa, karosáreň a agregátna hala. Mohli sme sledovať presné pohyby vyše 400 robotov pri zváraní, veľké lisy, či presúvanie jednotlivých súčiastok  samostatne sa pohybujúcimi vozíkmi po vyznačených trasách, z ktorých znela klasická hudba. Táto exkurzia bola pre nás veľkým prínosom, hlavne pre naše ďalšie štúdium. Prvý deň sa pomaly chýlil k večeru a my unavení , ale plní dojmov a zážitkov sme sa už tešili na oddych.

Ďalší deň  nás privítal krásnym slnečným počasím a všetci sme sa tešili na najväčšiu udalosť roka Autosalón Bratislava 2015. Po základných organizačných pokynoch sme sa všetci rozpŕchli do priestorov známej budovy Incheba Expo Bratislava. Tu nastala skutočná pastva pre oči. Najskôr nás očarilo biele auto značky BMW s označením 3er, to sme ešte netušili, že je to iba začiatok.

Mali sme možnosť vidieť rôzne legendárne ikony áut ,ale aj najnovšie typy či už športových, terénnych alebo luxusných vozidiel ako Aston Martin, Bentley, Cadillac, Rolls Royce…Do niektorých modelov sme si mohli aj sadnúť, čo bolo pre nás veľkým potešením, keďže takéto autá nemáme možnosť vidieť len tak jazdiť po uliciach nášho mesta, a to ešte v sprievode  pekných hostesiek s „hollywoodskými“ úsmevmi. Po všetkej tej nádhere nasledovalo fotografovanie, návšteva obchodného centra Aupark a cesta domov.

Mnohí z nás takúto exkurziu absolvovali po prvýkrát, a tak nám zostáva iba spomínať,  prezerať fotky a hlavne poďakovať sa našim triednym učiteľom, vyučujúcim odborných predmetov i vedeniu školy, že pre nás pripravili taký neobyčajný zážitok.

Jakub Vorostko                                                                                                                                     3.A SPŠ Bardejov