Prestížny certifikát ECDL zdarma

Aktívni stredoškoláci, vysokoškoláci, ale aj učitelia na základných a stredných školách majú možnosť bezplatne získať medzinárodne uznávaný certifikát. Vďaka novým vedomostiam zvýšia svoju digitálnu gramotnosť.

Aj v roku 2021 pokračuje národný projekt IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie s aktivitou, vďaka ktorej sú medzinárodné certifikáty ECDL (European Computer Driving Licence) dostupné na Slovensku zdarma.

Medzi učebné materiály jednotlivých modulov vzdelávania patria Základy práce s počítačom, Spracovanie textu, Tabuľkový kalkulátor, Používanie databáz, Prezentácia, Základy práce online, Práca s obrázkami a grafikou a Bezpečnosť pri využívaní IKT. Stredoškoláci, vysokoškoláci a učitelia na ZŠ či SŠ si môžu vybrať štyri z nich a získať tak bezplatne medzinárodný certifikát ECDL. Cieľom aktivity je umožniť študentom a pedagógom nielen využívať základné informačné technológie, ale svoje znalosti aj porovnať s medzinárodným štandardom a doložiť rešpektovaným dokladom.

Záujemcovia majú k  dispozícií študijné materiály a ukážkové testy a tiež nahrávky webinárov, ktoré obsahujú analýzy vzorových testov s upozornením na najčastejšie chyby.

Bezplatne a dostupne

„Testy pre moduly certifikátu ECDL sú pripravené tak, že overujú základné počítačové, ako aj informatické zručnosti žiadateľov o tento certifikát. Tu vidíme dôvod, prečo by sa certifikát mal stať súčasťou stredoškolského vzdelania. Projekt IT Akadémia poskytuje možnosť získať tento certifikát v poslednom roku projektu bezplatne aj učiteľom základných škôl,“ konkretizuje doc. RNDr. Gabriela Andrejková, CSc. garantka uvedenej aktivity pre stredné a základné školy.

Pozorujte svet s micro:bitom

V závere kalendárneho roka 2020 nám na školu prišiel balík veľký ako svet😊.
No, nebol to len tak hocijaký balík, obsahoval očakávaný hardvér – microbity, ledky, rezistory, reproduktory, led pásiky, krokosvorkové káble, micro:bit Ring:bit, sady Smart home Kit a Smart Science IoT Kit pre BBC micro:bit s množstvom užitočných a zaujímavých senzorov.

S naším projektom Pozorujte svet s micro:bitom sme sa zapojili do grantovej výzvy:
ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia aby sme mohli prepojiť programovanie a teoretické poznatky z iných prírodovedných predmetov, ktoré majú dosah na reálny každodenný život.
Na vytvorenie projektov s „praktickým“ dosahom.

Aktuálne využívame v tejto forme dištančnej výuky online editor Microsoft MakeCode for micro:bit, kde je možné v režime simulácie overiť, ako „pracuje“ vytvorený zdrojový kód, ako reaguje na zmenu vstupných hodnôt v simulácií. Študijným materiálom je stránka ucimeshardverom.sk, kde sa žiaci inšpirujú publikovanými návodmi a vytvárajú vlastné projektíky.

Tu sú ukážky ich kódov a spomínaný obsah balíka pripravený na moment, keď sa do školských lavíc vrátia po uvoľnení pandemických opatrení aj naši žiaci. Mgr. Dana Janečková