Beseda s autorkou Andreou Rimovou

V piatok 29. septembra 2023 sa študenti 1.A triedy zúčastnili besedy s autorkou Andreou Rimovou. Beseda sa konala v Okresnej knižnici D. Gutgesela v Bardejove. Spisovateľka Andrea Rimová pochádza z Medzilaboriec, žila na ostrove Cyprus, miluje vôňu mora, potápanie, históriu a cestovanie. Je autorkou pätnástich úspešných románov, tzv. ,,temnej romantiky“, ktoré krstí živlami. Stotožňuje sa s tvrdením: „Niektorí ľudia cítia dážď, iní iba zmoknú“. Spisovateľka nám predstavila svoju novú knihu, okrem iného prezradila, že miluje vôňu starých kníh, verí v karmu, nikdy sa nevzdáva a taktiež, že si bez písania nevie predstaviť svoj život. Bol to podnetne strávený čas.

INOFEST 2023

Študenti odboru technika a prevádzka dopravy na SPŠT Bardejov Lucia Lužinská a Sebastián Drotár sa v dňoch 26. – 27.9.2023 zúčastnili prestížnej konferencie INOFEST 2023 Prešov. Ide o festival inovácií a inovačných riešení v popredných slovenských firmách.

Konferencie sa študentni zúčastnili na pozvanie Ministerstva hospodárstva SR na základe dosiahnutého úspechu v súťaži Mladý tvorca 2023, ktorú organizuje ministerstvo.

V kategórii VÝROBA obsadila Lucia Lužinská na celoslovenskej prehliadke

3. miesto s prácou Detské elektrické autíčka na víkend.

Lucii k dosiahnutému úspechu srdečne blahoželáme a veríme, že z konferencie prišla s novými nápadmi a inšpiratívnymi inovačnými myšlienkami na ďalšie úspešné projekty. Bonusom pre našich študentov bolo stretnutie a možnosť diskusie s Danielom Hevierom, slovenským básnikom, prozaikom, dramatikom, scenáristom, textárom a výtvarníkom.

                                                                                                            Ing. Peter Simko

Európsky deň jazykov

Pri príležitosti 22. výročia Európskeho dňa jazykov a v rámci vyučovacích hodín ANJ pracovali naši študenti na projekte o slávnych slovenských a svetových osobnostiach vedy a techniky. Ich úlohou bolo pripraviť obrazový materiál a komentár v anglickom jazyku a odprezentovať svoju prácu pred spolužiakmi. Do projektu sa zapojili študenti všetkých ročníkov a mnohé z týchto prác boli naozaj pekné, čo svedčilo o zodpovednom prístupe študentov k zadanej úlohe. Navyše, pre našich štvrtákov bola táto práca bonusom v podobe prípravy na blížiacu sa maturitnú skúšku z cudzieho jazyka, keďže súčasťou maturitných zadaní je aj téma o vede a technike. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do projektu zapojili. Tie najkrajšie práce z najkrajších sú v našej fotogalérii.

Európsky deň jazykov píše svoju históriu od 26. septembra 2001, kedy sa v 45 členských štátoch EÚ, vrátane našej republiky, prvýkrát konali oslavy jazykovej rozmanitosti starého kontinentu. Osláv sa zúčastnili milióny záujemcov, preto Výbor ministrov Rady Európy so sídlom v Štrasburgu rozhodol, že tento dátum bude patriť Európe a jej jazykom. Európska Únia týmto preukazuje rešpekt voči kultúrnym a jazykovým rozmanitostiam svojich občanov, podporuje tak celoživotné jazykové vzdelávanie v školách aj mimo nich a motivuje k zlepšeniu jazykovej vybavenosti Európanov najmä výučbou aspoň dvoch cudzích jazykov od útleho detstva. Náš kontinent disponuje takmer 225 pôvodnými jazykmi, takže máme z čoho vyberať, ak sa rozhodneme pre samoštúdium aj menej používaných jazykov.

Ako sa vraví, „Iný jazyk, iné videnie sveta“, snažme sa preto vzdelávať, aby sme neostali duchom zavretí iba v tom svojom svete, doma, vo svojej krajine.

                                                                                                                                         PK cudzích jazykov

Deň finančnej gramotnosti

8. 9. je medzinárodný deň finančnej gramotnosti, sme stále „v hre“, a preto aj tento deň sa na našej škole žiaci hrali:-)

Nie je hra ako hra. Táto bola zameraná na financie a rôzne životné udalosti, ktoré majú dopad aj na finančné správanie, rovnako tak finančné rozhodnutia, ktoré musíme v živote realizovať…

Hrou Finančná sloboda žiakov 4. ročníka počas dvoch dní 8.9.2023 a 12.9.2023 sprevádzal tím lektorov OVB.
V hre ide o scenár 30 rokov života rodiny a robenia finančných rozhodnutí, ktoré im majú pomôcť splniť stanovené ciele.
Veríme, že táto hra bude pre žiakov v živote nápomocná pri budovaní svojich vlastných cieľov a pomôže vyhnúť sa zlým rozhodnutiam v oblasti financií. 

Žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka si otestovali svoje vedomosti z oblasti financií v online testoch a spolu s vyučujúcimi analyzovali praktické situácie, navodené aj cez portál Zmúdri do škôl.

Stužková 4.A a 4.C

Vydarený stužkový výlet si užili študenti 4.A a 4.C triedy v dňoch 20.-24. septembra 2023 na Azúrovom pobreží. V Monaku sme obdivovali kniežací palác, Oceánografické múzeum, štvrte Monaco-Ville, Fontvieille, Monte Carlo, Larvotto a La Condamine. V Saint Tropez sme navštívili Múzeum kinematografie, prístav s najmodernejšími jachtami, v Cannes nás najviac zaujal Festivalový palác, Casino a nádherné pláže. Z prehliadky parfumérie Fragonard v Eze sme si odniesli typické francúzske parfémy. Netradičná čierna kronika nás pobavila na pláži vo Frejus. Nezabudnuteľný pohľad sa nám naskytol z vyhliadky nad mestom Nice. Prešli sme sa Anglickou promenádou a historickou časťou mesta k Place Masséna. Vyvrcholením nášho výletu bolo slávnostné odovzdávanie zelených stužiek, ktoré nám budú pripomínať nielen mladosť, maturitu, ale aj slnkom zaliatu francúzsku riviéru Côte d´Azur.

Príspevok pre študentov

Do konca septembra majú možnosť o príspevok požiadať aj rodičia stredoškolských prvákov a do konca októbra môžu tento príspevok využiť na nákup tabletu, notebooku alebo príslušenstva. Využiť príspevok z projektu Digitálny žiak je možné aj v 56 predajniach PLANEO (predajňa v Bardejove je v OC Across oproti Kauflandu), ktoré sú ľahko dostupné v každom regióne. V každej predajni sú erudovaní odborníci, ktorí rodičom pri výbere zariadenia ochotne poradia.

Stužkový výlet IV.B triedy v Monaku a južnom Francúzsku

V dňoch 6. 9. 2023 – 10.9.2023 sa 26 žiakov IV.B triedy odboru 2675 M elektrotechnika zúčastnilo školského výletu do Monaka a na azúrové pobrežie južného Francúzska. Výlet bol spojený s odovzdávaním maturitných stužiek. Pedagogický dozor robili Ing. Peter Tkáč a Mgr. Stanislav Vojtko.

Cestovali sme autobusom cez Slovensko, Rakúsko, Taliansko a Francúzsko. Vo štvrtok 7.9.2023 sme mali prehliadku Monaka. Vo štvrti Monaco Ville  sme mali možnosť vidieť oceánografické múzeum, kniežací palác a jeho nádvorie, katedrálu s hrobmi cirkevných a svetských hodnostárov Monaka. Vo štvrti Fontvielle sme si pozreli ružovú záhradu, šapitó, futbalový štadión a prístav. V mestskej časti Monte Carlo sme videli najznámejšie kasíno, operu, japonskú záhradu a prešli sme sa aj po okruhu Formuly 1. Po prehliadke mesta sme išli na pláž Beach Larvotto vo východnej časti mesta, kde sme sa kúpali pri nádhernom počasí. Podvečer sme sa autobusom presunuli do mesta Eze, kde sme absolvovali exkurziu v závode Fragonard na výrobu parfumov a kozmetických výrobkov. Po večeri sme sa ubytovali v hoteli.

V piatok 8.9.2023  sme po raňajkách absolvovali výlet autobusom ku kaňonu Grand canyon du Verdon. Mali sme zastávky na fotenie úkazov najväčšieho kaňonu v Európe a pozreli sme si aj nádherné jazero Lacroix. Po spoločnom obede sme sa  presunuli na pláž v meste Frejus, kde sme sa opäť kúpali pri nádhernom počasí. Po bohatej spoločnej večeri sme sa presunuli do hotela.

V sobotu 9.9.2023 sme sa po raňajkách presunuli autobusom do mesta Nice. Pri vojnovom pamätníku nasledovalo slávnostné odovzdávanie maturitných stužiek a po ňom sme si pozreli anglickú promenádu (Promenade des Anglais), hrad a staré mesto. Slnečné popoludnie sme strávili na pláži v Nice, pričom sme mali aj voľný program v meste.  Po večeri sme nasadli do autobusu, ktorý nás v nedeľu bezpečne doviezol do Bardejova.

Ing. Peter Tkáč

Platby ZRPŠ pre šk. rok 2023/2024

1. ročník

  • Suma: 50,00 €
  • Polosiroty: 30,00 €
  • Siroty: 10,00 €

2. – 4. ročník

  • Suma: 35,00 €
  • Polosiroty: 17,50 €
  • Siroty: 0,00 €

Platby realizujte úhradou na bankový účet číslo SK37 0900 0000 0004 5124 4792, do poznámky pre príjemcu uveďte Meno a priezvisko žiaka spolu s triedou.