Dejepisná exkurzia Krakov-Osvienčim-Vielička

Žiaci druhého ročníka sa v dňoch 23.-24.4.2024 zúčastnili dejepisnej exkurzie Osvienčim-Krakov-Vielička, ktorá sa stala každoročnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu na SPŠT. Mali tak možnosť vytvoriť si vlastný názor na konkrétne dejinné udalosti, prehodnotiť svoje postoje a uvedomiť si potrebu kriticky prijímať informácie. Príjemným zážitkom bolo spoznávanie Krakova a soľnej bane.

ANJ divadlo

Žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka si 17. 4. 2024 spestrili vyučovanie anglického jazyka činohernou anglickou divadelnou inscenáciou s názvom United Neighbours of London. 

Tajomný list, ktorý dostanú obyvatelia bytovky, zamieša osudy všetkých nájomníkov a poukáže na dôležitosť pomáhania si. Príbeh upriamuje pozornosť diváka na dobré vzťahy so svojimi najbližšími. Rodinu a susedov si v živote nevyberáme, a preto ich treba prijímať takých, akí sú.

ISIC/ITIC zľava už aj v obchodoch TESCO!

Zaregistrujte si Váš platný preukaz ISIC alebo ITIC v aplikácii Tesco Clubcard a využívajte zľavu 10% na jeden nákup každý týždeň (pondelok až piatok).
Potrebné informácie k registrácii nájdete na týchto stránkach:
https://isic.sk/tesco-2/ alebo https://itic.sk/tesco/.
V prípade, že Váš preukaz nie je platný, obnovte si platnosť zakúpením známky cez eshop www.objednaj-preukaz.sk (platí sa poštovné +3€, adresu doručenia si môžete zvoliť, akú chcete).
V prípade, že ešte nie ste držiteľom preukazu ISIC alebo ITIC, zakúpte si ho podľa inštrukcie na našej škole.

Deň učiteľov

„Ak sa má stať človek človekom, musí sa vzdelávať.“ (J.A.Komenský) 

Práve vzdelávanie a výchova žiakov sú najdôležitejšími úlohami pedagógov. Ich miesto v spoločnosti je nenahraditeľné, a preto sme si na našej škole našich učiteľov uctili milým podujatím. Pozvanie naňho prijali nielen aktuálni zamestnanci, ale aj tí, ktorí si už užívajú zaslúžený oddych na dôchodku. Stretnutie sa začalo programom v aule, počas ktorého sa predviedli naši šikovní žiaci a prítomných potešili slovom, spevom i tancom a ďalej už pokračovalo v neformálnom duchu a výbornej nálade v našej školskej jedálni, kde bolo pre hostí pripravené občerstvenie.

Všetkým, ktorí akokoľvek priložili ruku k dielu a pripravili toto pekné stretnutie, srdečne ďakujeme.

Strojár inovátor 2024

Dňa 10. 4. 2024 sa študent prvého ročníka odboru Technika a prevádzka dopravy Šimon Porubský zúčastnil súťaže Strojár inovátor, ktorá je organizovaná Strojníckou fakultou na Technickej univerzite v Košiciach. Bol tak automaticky prijatý na túto fakultu v odbore, ktorý si neskôr vyberie. Súčasne so súťažou prebiehal aj Deň otvorených dverí, a tak sa naši študenti mohli inšpirovať prezentáciami jednotlivých odborov. Šimon za ochotnej asistencie spolužiaka Damiána Meščana predstavil pretekársky simulátor jazdy, ktorý si sám vyrobil. Ďakujeme všetkým, ktorí hlasovali za Šimonov projekt, pretože aj vďaka tomu získal Cenu verejnosti, a teda krásne piate miesto v konkurencii 22 súťažiacich. Šimonovi blahoželáme a veríme, že o ňom ešte budeme počuť.

Zodpovedný: Ing. Snaková

Boli sme na Erasme ….

Erasmus+ vo Viedni bol úžasným dobrodružstvom, počas ktorého sme mali príležitosť pracovať v našom odbore a objaviť všetky krásy Viedne. Na začiatku nášho pobytu sme navštívili Karlsplatz, kde sme si užili atmosféru a krásne parky. Potom sme sa vybrali do Belvedere Schlossgarten obdivovať nádherné záhrady a umenie. Neprišli sme však len kvôli spoznávaniu Viedne. Hneď v pondelok sme si rozdelili úlohy, spoznali ľudí, s ktorými sme mali pracovať. Museli sme sa pripraviť na tri týždne, počas ktorých nebudeme len študentmi, ale už aj kolegami.

Čo sa týka nášho tímu, bolo nás 10 študentov. Piati z nás študujú IT a mali sme príležitosť pracovať vo firmách, kde sme sa niektorí mohli zlepšiť nielen v tvorbe webových stránok, ale získať aj nové a cenné skúsenosti v kódovacom jazyku Python, vďaka ktorému sme boli schopní opravovať rôzne chyby a nezrovnalosti v kódoch. Bolo vzrušujúce získavať skúsenosti v reálnom pracovnom prostredí a spolupracovať s profesionálmi v IT svete. Druhá polovica tímu bola zo stavebného odboru a mali možnosť spolupracovať s dvoma talentovanými architektkami na vlastnom projekte. Bolo úžasné vidieť, ako sa naše nápady a kreativita pretavili do skutočnosti.

Okrem týchto skvelých pracovných skúseností sme mali aj veľa zábavy pri objavovaní krás Viedne. Výlet na zámok Schönbrunn sme si nesmierne užili. Jeho nádherné záhrady a impozantná architektúra nás úplne očarili. Strávili sme tam celý deň, prechádzali sme sa po záhradách, obdivovali fontány a dokonca sme mali možnosť ísť aj na prehliadku zámku zvnútra. Nezabudnuteľný zážitok sme si odniesli aj z návštevy Dómu svätého Štefana. Je to majestátna stavba, ktorá nás úplne očarila. Viedeň je skutočne fascinujúce miesto plné histórie, kultúry a krásnych pamiatok. Mali sme šťastie, že sme sa mohli zapojiť do Erasmu a spoznať tento úžasný svet. Bez ohľadu na to, či sme objavovali záhrady Schönbrunn, vychutnávali si kávu v kaviarni, alebo sa prechádzali po historickom centre, vždy sme cítili tú jedinečnú atmosféru Viedne. A, samozrejme, nezabudnuteľná bola aj možnosť pracovať v odbore, ktorý nás baví. Celkovo to bola super skúsenosť, na ktorú nikdy nezabudneme.

Ak máš túžbu objavovať nové miesta a zažiť dobrodružstvo, určite ti odporúčame zapojiť sa do programu Erasmus+!                                                                         

Adela Tomková, III.A

Beseda o Štefánikovi

,,Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden.“ Milan Rastislav Štefánik

3.4.2024 poctil SPŠT svojou návštevou predseda Matice slovenskej v Martine JUDr. Marián Gešper, ktorý si pre prvákov a druhákov pripravil prednášku o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Milan Rastislav Štefánik žil pre národ. Je morálnou povinnosťou každého jedného z nás chrániť základné práva a slobody, princípy demokracie v záujme zdravej občianskej spoločnosti, kde sa žije pokojne, bez nenávisti. Ďakujeme za podnetnú prednášku.

Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik (* 21. júl 1880, Košariská – † 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji) bol slovenský astronóm, vedec a vynálezca, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, organizátor, diplomat, politik a štátnik. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Zaslúžil sa o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Na jeho počesť bolo pomenované štátne vyznamenanie Slovenskej republiky Kríž Milana Rastislava Štefánika, ako aj medzinárodné letisko v Bratislave, akadémia ozbrojených síl SR, železničná trať, ústav a veľké množstvo ulíc, námestí, škôl atď.