Dejepisná exkurzia Krakov – Osvienčim – Vielička

Naša exkurzia do susednej krajiny, do Poľska, sa začala odchodom z Bardejova v skorých ranných hodinách. Prvou zastávkou bola židovská štvrť Kazimierz, kde sme si prezreli starú synagógu. V nej sme mohli vidieť rôzne obrazy znázorňujúce dávne židovské zvyky, obrady a predmety, ktoré boli pri týchto obradoch používané. V okolitých reštauráciách sme mali možnosť ochutnať pravé židovské špeciality.

Našou druhou zastávkou boli koncentračné tábory Osvienčim a Brezinka. Niektorí z nás už návštevu koncentračných táborov absolvovali po druhý a možno aj tretíkrát, no i napriek tomu to bol pre nás všetkých silný zážitok. K slzám nás dojali najmä fotografie detí a žien, ktoré boli utýrané v týchto táboroch. Nepríjemný bol pohľad na vlasy, topánky, okuliare, barly, protézy po všetkých vyvraždených väzňoch. Vypočuli sme si historické fakty, strašné príbehy o pokusoch o útek, o tom, ako ťažko museli väzni pracovať, hladní a bez síl. Za prácu si zaslúžili trochu stravy a nakoniec smrť. Zle sa to všetko počúva a je to pre nás veľmi ťažké si to vôbec predstaviť, keď naše príbehy sú oproti týmto doslova prechádzkou ružovým sadom.

Po prehliadke obidvoch táborov sme vyčerpaní zamierili do Krakova. Čakal nás hotel a večerný Krakov. Hlavné námestie a ulice nočného Krakova sú naozaj očarujúce. Prešli sme sa, trochu sme zmokli, ale vychutnali sme si nočnú pohodu. Ráno sme sa prešli po Kráľovskej ceste, navštívili sme tržnicu pod radnicou, aj zopár kostolov, porovnali krakovské opevnenie s naším a nakoniec sme si poobzerali mesto zhora, z kráľovského sídla Wawel.

Ešte na nás čakala soľná jaskyňa Vielička. Prehliadka nás uchvátila, úžasné boli najmä výtvory ľudí zo soli, sochy v životnej veľkosti, reliéfy, obrazy, dokonca i podlahy a lustre zo soli. Nachádzali sa tam aj veľké drevené stroje určené na ťažbu soli. Po bokoch, na strope i na zemi, všade bola soľ. Mohol si si aj líznuť.

Cesta domov nám ubehla rýchlo, celú sme ju prespievali a presmiali.

 

študentky 1.C