Elektrikári z 2. B na besede s predsedom Matice slovenskej

V utorok 14. apríla sa 29 študentov odboru elektrotechnika zúčastnilo výnimočného dopoludnia v Bardejove. Naše kroky viedli do Poľsko-slovenského domu a neskôr do Hornošarišského osvetového strediska, kde nás čakalo stretnutie s predsedom Matice slovenskej, JUDr. Mariánom Gešperom, PhD.

Beseda bola venovaná dvom kľúčovým témam, významu Matice slovenskej v dejinách i súčasnosti a obdobiu slovenského romantizmu. Aby sme pána predsedu privítali čo najlepšie, pripravili sme si krátky sprievodný program. Miriam Mačejovská (3. A) predniesla báseň a Damián Skonc (2. B) rozprúdil atmosféru hrou na akordeóne. Príjemným prekvapením bol spoločný spev 2. B, čo hneď v úvode vytvorilo veľmi srdečnú atmosféru.

Pán predseda nám priblížil nielen históriu našej najstaršej kultúrnej ustanovizne, ale pútavo rozprával aj o osobnostiach romantizmu a o zaujímavostiach z našej histórie – napríklad o podobe vlajok, ktoré sa na našom území používali už v období Veľkej Moravy. Beseda bola interaktívna a tí najpozornejší z nás, ktorí vedeli správne odpovedať na otázky, boli odmenení knihami od súčasných autorov.

Po kultúrno-vzdelávacej časti sme sa presunuli do Hornošarišského múzea na prehliadku výstavy AMFO. Našu pozornosť upútala najmä víťazná fotografia študenta našej školy, na ktorého úspech sme boli právom hrdí.

Na záver nás pán predseda pozval na návštevu Martina. Chceli by sme sa mu touto cestou poďakovať za jeho čas, prínosné myšlienky a inšpiratívny pohľad na naše dejiny, ktorý nás všetkých obohatil.

Šimon Vavrek, 2. B

Galéria

Video

Mladí matičiari zo SPŠT na neformálnom stretnutí s predsedom Matice slovenskej

V utorok 14. apríla 2026 sa v salóniku reštaurácie Arkáda v Bardejove uskutočnilo inšpiratívne stretnutie členov Klubu mladých matičiarov „PriemySlovák“ s predsedom Matice slovenskej JUDr. Mariánom Gešperom, PhD., MSc. Na podujatí bola prítomná aj PhDr. Slavomíra Semanková, ktorá tento klub na našej škole založila a aktívne vedie.

Stretnutie sa nieslo v uvoľnenej a priateľskej atmosfére. Pri spoločnom stole študenti s hosťom diskutovali o kľúčových témach našej histórie a upevňovaní národného povedomia. Predseda Matice slovenskej mladým matičiarom predstavil aj pútavé publikácie o doteraz málo známych slovenských hrdinoch pôsobiacich v česko-slovenských légiách.

Naši študenti mali jedinečnú príležitosť osobne sa porozprávať s predstaviteľom inštitúcie, ktorá zásadne formovala slovenské dejiny, a získať tak nový pohľad na minulosť i súčasnosť. Diskusia sa však neobmedzila len na historické fakty, rezonovali v nej najmä témy osobnej motivácie a cieľavedomosti mladých ľudí.

Silný dojem zo stretnutia potvrdili aj slová spolužiaka: „Som vďačný za príležitosť osobne sa stretnúť s pánom predsedom priamo u nás v Bardejove. Bol to pre mňa veľký zážitok. Myšlienky, ktoré počas večera zazneli, ma nesmierne motivovali. Uvedomil som si, že ak budem na sebe pracovať, môžem dosiahnuť veľké veci, presne tak, ako napríklad Milan Rastislav Štefánik, ktorého sme dnes spomínali.“

Toto podujatie zanechalo v našich študentoch trvalú stopu a povzbudilo ich v ďalšom rozvíjaní vlastného potenciálu aj záujmu o naše kultúrne dedičstvo.

Článok napísal Dávid Marinčin, 2. D

Galéria

Dobrovoľnícka akcia Dofákov na SPŠT

S príchodom jari sa naši starí aj noví Dofáci rozhodli spojiť sily a skrášliť okolie svojej Alma Mater. Pozbierali šišky, pohrabali lístie, zrezali a upratali konáre, dali zabrať záhradnému náčiniu. To všetko pod taktovkou našej koordinátorky DofE programu  a pána školníka. Pracovalo sa v plnom nasadení, s výbornou náladou a malým občerstvením. Okolie školy teraz pôsobí čistejšie a krajšie a našich dobrovoľníkov sprevádza pocit dobre vykonanej práce a príjemnej fyzickej únavy.

                                                                                                                                        Vedúce programu DofE

Galéria        

Úspech mladého fotografa – Dofák Oliver Tekel z II. D boduje v súťaži AMFO 2026

Umelecký talent na našej škole opäť potvrdil svoje kvality. S veľkou radosťou oznamujeme, že žiak a účastník striebornej úrovne v DofE na SPŠT, Oliver Tekel z II. D, získal významné ocenenie v prestížnej postupovej súťaži amatérskej fotografickej tvorby AMFO 2026. Tento úspech je o to cennejší, že konkurencia v tomto ročníku bola mimoriadne silná a odborná porota kládla vysoké nároky nielen na techniku, ale aj na myšliedkový presah diel.

Oliver oslovil porotcov svojou fotografiou s názvom „Medzi labuťami“. Nejde pritom o obyčajný prírodný záber, ale skôr o premyslenú vizuálnu úvahu, v ktorej sa autor zameral na hlboký koncept kontrastu medzi harmóniou a odlišnosťou.

Zatiaľ čo pokojná kompozícia labutí na vodnej hladine symbolizuje jednotu, eleganciu a istý spoločenský konformizmus, prítomnosť čajky v tomto prostredí pôsobí ako dynamický prvok. Práve tento detail narúša vizuálnu rovnováhu a do obrazu vnáša dôležitý symbol individuality. Oliverovi sa tak podarilo zachytiť moment, v ktorom sa krása snúbi s odvahou byť iným.

Reprezentácia v krajskom kole

Vďaka svojmu originálnemu pohľadu a citu pre detail Oliver úspešne postupuje do krajského kola. Sme hrdí, že práve on bude našu školu reprezentovať v ďalšej fáze tejto dôležitej súťaže, ktorá patrí k vrcholom amatérskej fotografie na Slovensku.

Podľa hodnotenia tvorby mladých autorov nie je umenie len o tom, čo vidíme, ale najmä o tom, čo vďaka nemu pochopíme, pričom Oliverovi sa podarilo túto hranicu prekročiť.

Oliverovi k tomuto skvelému úspechu srdečne gratulujeme, ďakujeme za výbornú reprezentáciu našej školy a v krajskom kole mu budeme držať palce.

Článok pripravil Dávid Marinčin

Galéria