Nesmieme zabúdať…

Žijeme krásny slobodný život a v tejto uponáhľanej dobe si akosi neuvedomujeme, že to nie je samozrejmosť, že na mnohých miestach sveta aj v 21. storočí ľudia prežívajú strach o svoj každodenný život.

Aj to bol jeden z momentov, že študenti druhého a tretieho ročníka sa vydali na cestu po pamätných miestach krutých udalostí prvej i druhej svetovej vojny. Navštívili sme vojnové cintoríny v Smilne, Nižnej Polianke, pamätník vo Svidníku i na Dukle, aby sme kvietkom a zapálenou sviečkou vyjadrili tichú spomienku na tých, ktorým vďačíme za našu slobodu. So zatajeným dychom sme sledovali výklad sprievodkyne svidníckeho múzea i film s autentickými zábermi o ťažkých bojoch  Karpatsko-duklianskej operácie .

Súčasťou exkurzie bola i návšteva Múzea moderného umenia v Medzilaborciach, kde sme spoznali tvorbu i pohnuté životné osudy celej rodiny slávneho maliara Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzali z neďalekej dedinky Miková . Je to jedinečné múzeum, ktoré vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a zatiaľ jediné v Európe.

I keď počasie bolo typické októbrové, domov sme sa vracali s pocitom, že by sme nemali zabúdať…lebo národ, ktorý nepozná vlastnú minulosť, nemá ani budúcnosť.