SPŠ Bardejov objavuje zákulisie výroby automobilov

Na Strednej priemyselnej škole v Bardejove sa riadime známym príslovím, že je lepšie radšej raz vidieť ako stokrát počuť. Práve z tohto dôvodu zorganizovali pedagógovia školy odboru technika a prevádzka dopravy sériu exkurzií do automobilových závodov na Slovensku, ale aj v zahraničí. Exkurzií sa zúčastnili najmä študenti odboru technika a prevádzka dopravy, ale aj naši lýceisti, a to v počte 44 študentov a 4 učitelia.

Exkurzie prebehli počas prvých štyroch marcových dní. Ako prvú sme navštívili automobilku Škoda v Mladej Boleslave. Hoci sme boli unavení po nočnej ceste autobusom, mali sme možnosť prezrieť si nielen priestory fabriky, kde sa vyrábajú autá značky Škoda, ale aj múzeum tejto značky. Že je svet naozaj veľmi malý, sme sa presvedčili hneď na recepcii múzea, kde sa k nám prihovorila sympatická slečna z Medzilaboriec. Po zaujímavej prehliadke múzea, kde sme sa dozvedeli, ako vznikla a ako sa vyvíjala značka a technológie v Škode, sme si prezreli  halu na výrobu motorov do škodoviek rôznych typov, ďalej nám bol objasnený postup lisovania jednotlivých dielov karosérie a výroba ďalších častí áut.

Ďalším bodom nášho nabitého programu bola prehliadka pivovaru Pilsner Urquell v Plzni, v ktorom sa tradičnou metódou varí pivo už od roku 1842. Okrem jeho výroby sme videli aj pivnice, v ktorých sa pivo skladovalo od založenia pivovaru a do ktorých sa dovážal ľad z rôznych kútov Čiech, aby sa udržala jeho optimálna teplota.

Po prehliadke sme sa ubytovali v príjemnom hoteli na okraji Plzne a vo štvrtok skoro ráno sme vyrazili na cestu do Mníchova. Presvedčili sme sa, že zaparkovať pred Allianz arénou nie je vôbec jednoduché, ale našťastie sa to našim milým šoférom podarilo a naši futbalisti si prišli na svoje. Nie každý sa totiž môže pochváliť, že bol v šatni známeho klubu FC Bayern.  Štadión má kapacitu 70 tisíc miest na sedenie a ďalších 5 tisíc miest na státie. Študenti mali možnosť overiť si svoje znalosti nemeckého jazyka, keďže prehliadka a s ňou spojený výklad prebiehali v nemčine.

Po športovom zážitku sme potešili aj naše oči, a to nie hocijako. V múzeu BMW sme nevedeli, kam sa obzrieť skôr. V elegantných priestoroch na ploche 4000 m2 je vystavených vyše 120  áut a motocyklov značky BMW od jej počiatkov až po najnovšie modely a prototypy. V múzeu sa okrem iných zaujímavých kúskov nachádza aj auto, na ktorom jazdil Tom Cruise v Mission Impossible 4.

V expozícii BMW-Welt sa nachádzajú najnovšie typy áut tejto značky a na rozdiel od múzea, kde je zakázané dotýkať sa vystavených exemplárov, tu sme mali jedinečnú možnosť autá si  vyskúšať aj na vlastnej koži. Presnejšie povedané, vyskúšať si sedenie v nich, avšak aj to stálo zato. Následne sme sa presunuli do fabriky. Podobne ako sme to videli v Škode v Čechách, aj tu sa vyrábajú na tej istej linke autá rôznych modelov, rôznych farieb a dokonca sa jednotlivé automobily líšia aj vo výbave. Všetky autá, ktoré sa vyrábajú, už majú svojho majiteľa, ku ktorému putujú hneď po absolvovaní posledných kontrol a testov. Okrem spôsobu lisovania dielov karosérie, ktoré je takmer rovnaké ako v škodovke, sme videli lakovňu, kde sa na autá nanáša lak v siedmich vrstvách.

Plní dojmov sme neskoro večer vyrazili na cestu domov. Čakala nás ešte jedna zastávka, a to v automobilke Volkswagen v Bratislave, kde sme tiež absolvovali prehliadku viacerých výrobných hál. V tejto automobilke sa nevyrábajú len autá značky VW, ale aj Audi a niektoré časti áut značky Porsche.

Študentom sa exkurzie veľmi páčili, keďže autá sú veľmi častou témou ich rozhovorov. Okrem získania nových informácií o rôznych značkách áut, mali študenti možnosť vidieť a porovnať pracovné podmienky v jednotlivých firmách a získať prehľad o možnosti zamestnania sa po absolvovaní štúdia vo svojich odboroch.

Mgr. Zuzana Hrubá