Stužková priemyslovákov na Francúzskej riviére

Keď sa povie stužková, takmer každý si predstaví  slávnostne vyzdobenú sálu, rodičov,  učiteľský zbor, žiakov a s tým súvisiaci  program. Ale naša trieda – IV.C  zo Strednej priemyselnej školy v Bardejove -bola namiesto stužkovej na  výlete na Francúzskej riviére. Na cestu sme sa plní očakávania vydali  v stredu ráno o 8:00 hod. spolu s ďalšími účastníkmi zájazdu. Cesta bola príjemná,  o zábavu a informácie počas nášho putovania sa postaral pán František  Chrzan, vodič a sprievodca v jednom.

Do Monaka sme prišli o 7:30 hod.  ráno a kochali sme sa  krásnym výhľadom na more a východom slnka. Prešli sme takmer celý štátik. Monako je naozaj malé a nie je možné sa tam stratiť. Boli sme na hradnom vrchu, v  katedrále, prešli sme sa po Ružovej záhrade princeznej Grace a jej japonskej záhrade. Prezreli sme si miesto štartu a cieľa Veľkej ceny Monaka F1. Neskôr sme sa poprechádzali po meste, nasávali jeho úžasnú  atmosféru a pol dňa potom strávili na pláži v Monte Carlo, jednej z častí  Monaka. Dojmy – dýchla na nás čistota, krása a luxus.

Cestou na večeru sme sa zastavili v parfumérii Fragonard v meste Eze. Zistili sme, že ich vôňou roka 2016 je kvetina iris a videli sme aj to,  ako sa vyrábajú parfémy  a akým  zložitým výrobným procesom  prechádzajú. Na večeru sme išli do podniku Flunch a nocľah nás čakal v príjemnom  hoteli Ibis.

V piatok sme sa išli pozrieť do kaňonu Verdon, ktorý vyhĺbila rieka Le Verdon. Nádherný prírodný úkaz s dych vyrážajúcou výškou a prírodou. Strávili sme aj nádherné chvíle pri jazere Lac de Ste-Croix. Deň sme zakončili cestou do Cannes, mesta presláveného filmovým festivalom, kde sme sa na červenom koberci stali na chvíľu slávnymi osobnosťami a zdokumentovali sme to spoločnou fotografiou.

Sobotu –  posledný deň nášho pobytu –  sme strávili v  meste Nice. Tu nám triedna učiteľka pripínala zelené stužky na biele košele a my sme prežívali nezabudnuteľné chvíle umocnené atmosférou miesta a ospevovaného mesta. Po čiernej kronike nás čakal výstup na hradný vrch, odkiaľ je nádherný výhľad na starú a novú časť mesta  Nice, na  Anjelskú  zátoku,  na Anglickú  promenádu poznamenanú neslávnou udalosťou a letisko. Piknik v parku pod palmami ukončil náš pobyt v Nice.

Spiatočná cesta – noc  v autobuse s krásnymi fotkami a ešte krajšími spomienkami na nádhernú Francúzsku riviéru. Boli to nezabudnuteľné chvíle, za ktoré ďakujeme našej triednej učiteľke Mgr. Magdaléne Miklošovej a Ing. Jozefovi Prextovi, ktorí  nás  cestou sprevádzali.

Bolo to úžasné a fajn.

Foto: Norbert Noga

 

Kolektív IV.C, SPŠ v Bardejove