ZENIT v elektronike – krajské kolo 2011

V krajskom kole súťaže Zenit v elektronike študenti SPŠ Ján Segiňák a Peter Plevka sa umiestnili na popredných miestach

Ján Segiňák opäť v celoštátnom kole!

ZENIT v elektronike je súťaž, ktorú každoročne vyhlasuje Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. Jej cieľom je vyhľadávať a aktívne zapájať mimoriadne tvorivých a talentovaných študentov a zároveň rozvíjať ich teoretické a praktické zručnosti. Súťaží sa v dvoch kategóriách. V kategórii A sú žiaci SOŠ s praxou a gymnázií a v kategórii B žiaci SOŠ s odborným výcvikom.

Vo štvrtok 1. decembra 2011 na Spojenej škole Ľ. Podjavorinskej v Prešove sa uskutočnilo krajské kolo tejto súťaže. V kategórii A bolo 12 súťažiacich zo 6 škôl a v kategórii B 10 žiakov z 5 škôl. Strednú priemyselnú školu v Bardejove v kategórii A reprezentovali Ján Segiňák a Peter Plevka. Sú to študenti 4.D triedy študijného odboru technické lýceum so zameraním na elektrotechniku. Ján Segiňák obhájil svoje minuloročné 2. miesto. So ziskom 116 z celkového počtu 120 bodov ho od prvenstva delil jediný bod. Peter Plevka získal 108 bodov a obsadil výborné 4. miesto. Ján Segiňák po roku opäť postupuje do celoštátneho kola, kde vlani spomedzi 32 účastníkov získal vynikajúce 5. miesto.

Súťaž ZENIT sa skladá z teoretickej a praktickej časti. V teoretickej časti súťažiaci v stanovenom časovom limite 60 minút písomne odpovedajú na 30 otázok zostavených z rôznych oblastí elektroniky. V praktickej časti podľa zadanej schémy elektronického obvodu samostatne navrhujú plošný spoj, leptajú ho, vŕtajú otvory a osadzujú súčiastky. Zhotovený výrobok musia oživiť a vyskúšať. Tohto roku bol na to časový limit 5 hodín. Hodnotenie praktickej časti je zamerané najmä na správnu funkčnosť výrobku, ale aj na návrh plošného spoja, kvalitu spájkovania a celkovú čistotu vyhotovenia.

Vďaka výbornej zručnosti a veľmi dobrej znalosti návrhového systému EAGLE obaja naši žiaci dokončili svoje výrobky s veľkým časovým predstihom oproti ostatným súťažiacim. Ján Segiňák to stihol za 2 hodiny a 45 minút a Peter Plevka za 3,5 hodiny. Pritom pätnástim súťažiacim z celkového počtu 22 v oboch kategóriách sa tento výrobok vôbec nepodarilo dokončiť.

Jánovi Segiňákovi želáme, aby v celoštátnom kole vo februári 2012 získal čo najlepšie umiestnenie a dôstojne reprezentoval seba, SPŠ Bardejov a celý Prešovský kraj.

Ing. Peter Tkáč

Fotogaléria
Výsledková listina