Nie je výlet ako výlet, ale Azúrové pobrežie…

V ostatnom čase si študenti v maturitnom ročníku čoraz častejšie volia namiesto tradičnej stužkovej slávnosti výlet. Začiatkom septembra si žiaci IV.C a IV.D triedy Strednej priemyselnej školy užili slnkom zaliate Azúrové pobrežie vo Francúzsku.

Prvý deň výletu sme navštívili Monako, jeho  historickú štvrť La Condamine, kde sme videli jeden z najelegantnejších hradov Európy a sídlo kniežaťa Alberta II.,  Palais Princier, Monackú katedrálu, miesto posledného odpočinku rodiny Grimaldiovcov. Odtiaľ sme sa presunuli do štvrte Monte-Carlo, známej predovšetkým svojím Casinom, kde sme sa kochali krásou kvetov Japonskej záhrady, či architektúrou Grimaldi Forum. Popoludnie sme strávili oddychom na pláži Larvotto.

Druhý deň ráno sme si prezreli historickú časť mesta Saint Tropez, ktoré leží v departmente Var. Všetci sme si urobili fotografie budovy Gendarmerie Nationale, známej z nezabudnuteľných filmov „Žandár zo Saint Tropez“ s legendárnym Louis de Funesom, navštívili sme výstavu venovanú stému výročiu narodenia tohto velikána francúzskeho strieborného plátna. Cestou do mesta Cannes sme si urobili prestávku v Port Grimaud –  domáci, ale aj turisti ho volajú francúzske Benátky. Po prehliadke mesta Cannes, kde sa každoročne koná medzinárodný filmový festival, sme si opäť užívali slnko na tamojšej piesočnej pláži.

Posledný deň výletu patril mestu Nice. Začali sme pri 32 metrov vysokom pamätníku A Ses Fils Morts, venovanému obetiam prvej a druhej svetovej vojny, ktorý je akoby vložený do skaly. Nasledoval najdôležitejší bod celého výletu, slávnostné odovzdanie zelených stužiek.

Pokračovali sme spoznávaním Nice a jeho Anglickej promenády, ktorá je z jednej strany posiata honosnými hotelmi ako Le Negresco, či Hotel Carlton, a z druhej je lemovaná azúrovo modrým Stredozemným morom. Opäť sme si užili nádhernú pláž, ručička teplomera sa celý čas držala tesne pod hranicou 30 stupňov.

Videli sme mnoho zaujímavých miest, ale najdôležitejšie je, že sme sa šťastne vrátili domov, plní dojmov a zážitkov a čaká nás najdôležitejší krok na ceste štúdiom, a to je úspešná maturita.

Mgr.  Dušan Marinko