Chráňme si srdce

Začal sa mesiac o srdcových témach – MOST

Aktivity celonárodnej vzdelávacej kampane MOST realizuje Slovenská nadácia srdca už 6 rokov a v roku 2013 sa uskutoční už jej 7. ročník. Aj v tomto roku budú vrcholiť aktivity Dňom srdca – 29. september ‐ určeným Svetovou federáciou srdca. Vzhľadom na to, že tohtoročný Deň srdca pripadá na nedeľu, bude Deň srdca na Slovensku a jednotlivé meracie miesta zriadené v rámci celého Slovenska už v piatok, 27. septembra.

Naši žiaci sa spolu so zamestnanci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove zúčastnili aktivít Dňa srdca a v tento deň v priestoroch lekárne Dr. Max v Hypernove od 10,00 do 15,00 hod. zdarma vykonávali:

  • meranie krvného tlaku,
  • podkožného tuku,
  • vyšetrenie hladiny cholesterolu v krvi,
  • testovanie presnosti prinesených tlakomerov,
  • prezentácie o rizikových faktoroch,
  • distribúcia informačných materiálov.

Všetkých záujemcov, ktorí sa chcú dozvedieť informácie o svojom zdraví a pozitívne zmeniť životný štýl srdečne pozývame. Každý, kto absolvuje odber kapilárnej krvi a ostatné merania dostane kartičku zdravého života s uvedením kódu zdravého srdca. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe. Ľudia môžu riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia a výskytu cievnej mozgovej príhody zistiť pomocou sledovania faktorov, akými sú tlak krvi, hladina cholesterolu a glykémie, obvod pása a BMI. Ako prevenciu preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého srdca 0-30-5-120-80.

Ten symbolizuje 0 nefajčenie, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako 5 mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg. Pokiaľ patríte k tým, ktorých srdce úpenlivo volá po zmene životosprávy alebo k tým, ktorí potrebujú svoje návyky len doladiť, nesmiete zabúdať na to, že srdce máte len jedno. Pokiaľ sa budete oňho správne starať, Vašu snahu Vám určite vráti.

Bohužiaľ aj naopak platí, že pokiaľ sa k nemu chováte bezohľadne, skôr či neskôr, si všimnete jeho protesty.

Mgr.Mária Jajková