Škodlivosť fajčenia

Pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia, ktorý si pripomíname 20. novembra sa konali edukačné aktivity s p. Majerníčekovou z RÚVZ v dňoch 21.,22.2011 a 7.12.2012 pre žiakov 1.ročníka.

Tento deň je venovaný prevencii, zvýšenej informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus a riziku ochorení na rakovinu pľúc a vírusu srdcovo-cievnych ochorení.

Fajčenie patrí k jedným z najviac preskúmaných rizikových návykov ohrozujúcich zdravie.Fajčenie spôsobuje znižovanie fyzickej výkonnosti, pocit únavy, bolesti hlavy, úbytok vitamínu C, celkové oslabenie organizmu, oslabnutie chuti a čuchu, žltnutie zubov a nechtov, nepríjemný zápach, znižovanie odolnosti voči nádche a prechladnutiu, ochorenia dýchacích ciest, „fajčiarsky kašeľ“, vysoký krvný tlak, zužovanie ciev a iné.

Na Slovensku je asi 40 percent dospelej populácie, ktorá fajčí a mladých fajčiarov stále pribúda. Fajčenie si na Slovensku ročne vyžiada až 11-tisíc obetí na životoch. Je to varovným signálom, prečo prestať s fajčením.

Ing. O.Beňová